Предстоящи курсове

Курс-обучение по:
Курс обучение Домоуправител
Повишаване ефективността на управление на етажната собственост. Домоуправителят - професионалист в работата си. По заявка.
Курс Измерител ел.параметри
Измерване на ел. импеданс, ток,напрежение, съпротивление на заземител, изолация. Нормативна база, оценка на съответствието. По заявка.
Енергетик обучение
за енергетик или лице отговорно за енегрообзавеждането. По заявка.
Монтьор фотоволтаици
Монтьор на фотоволаични съоръжения и инсталации.
дневни, вечерни и съботно-неделни 0878-203-823

Partners:
SiteGround web hosting
Печат Е-мейл

Предпазителите се делят основно на 2 вида - предпазители със стопяема жичка и автоматични предпазители.

stop predp    avt predpazitel

Предназначени са  при късо съединение да изключат от захранването на защитаваната електрическа верига(токов кръг). Ще разгледам по подробно предпазителите разположени най-близо до защитавания уред, т.е. тези в етажното(апартаментото) табло.

el tablo

Най-мощният предпазител(обикновено 63 А) защитава и изключва захранването на цялото табло, след него електрическата инсталация е разделена на различни токови кръгове, захранващи отделни консуматори. Тези токови кръгове се защитават от отделни предпазители, според инсталираната мощност(но винаги са с по-малък ток на изключване от този на главния предпазител, примерно 25 А, 16 А, 10 А).Така нека първо да ви обясня какво означава мощността и как тя е свързана с тока който преминава по кабелите. Тъй като напрежението в нашата мрежа е 220V, то ние можем да изчислим бързо тока на всеки ел. уред. На една крушка от 100W е 100/220 или 450mA(0.45A) Когато се изчислява една ел. инсталация се прави разпределение на мощностите или горе долу гледаме да разпределиме тока по равни части за всеки кръг. И така какви бушони да сложим на всеки от кръговете в нашето жилище. 1. Най добре е най отпред последователно на фазата (почти винаги е червен кабел) да сложим главен бушон от 63А, за да можем от едно място да спираме тока в апартамента от една страна и от друга се явява резервана защита. Това значи, че апартамента ни може да консумира 63АX220V = 13860 W или иначе казано около 13 kW 2. Най - ненатоварения кръг в осветлението, тъй като една крушка харчи от 5W до 100W. То един бушон от 10A или 16А ще свърши работа за цялото осветление в апартамента. Осветлението в магазини или офиси (особено ако има прожектор или по-мощни светещи реклами) е добре да се разпредели на отделни предпазители. 3. След това идва ред контактите в хола. Има значение дали сме с парно или се отопляваме с ток. Мисля, че всеки може сам да си изчисли, какви бушони да сложи. Събирате всички мощности на даден кръг разделяте ги на 220 и получавате нужния ток в ампери. Пример: печка 3kW + пералня 3kW = 6kW/220v = 27 А, хубаво е малко да се застаховате, така че 35 А или 40 А ще свършат работа. 4. Ако в кръга нямаме мощни уреди може да сложим 25 А предпазител. За по-голяма сигурност мокрите помещения - кухненски бокс, баня, сервизни помещения е добре да се защитят с дефектотокова защита. При подмяна на предпазители не слагайте такъв с по голям ток на изключване, ако изключва прекалено често по-добре прехвърлете консуматорите към друг токов кръг или разделете токовия кръг на два с отделни предпазители.

За да сработи предпазителя при късо съединение, трябва:

- да са занулени /или заземени/ всички консуматори, контакти, осветителни тела по веригата,

- да не защитава прекалено дълъг захранващ проводник(например много дълъг удължител или няколко разклонителя навързани последователно),

- инсталацията да е ефективно заземена(съпротивлението на заземителните колове се променя и трябва се замерва всяка година)

zazemiavane
Ако не ви се занимава с всичко това - ще ви помогне НАШИЯТ ЕНЕРГЕТИК!

mw_joomla_logo1