Предстоящи курсове

Курс-обучение по:
Курс обучение Домоуправител
Повишаване ефективността на управление на етажната собственост. Домоуправителят - професионалист в работата си. По заявка.
Курс Измерител ел.параметри
Измерване на ел. импеданс, ток,напрежение, съпротивление на заземител, изолация. Нормативна база, оценка на съответствието. По заявка.
Енергетик обучение
за енергетик или лице отговорно за енегрообзавеждането. По заявка.
Монтьор фотоволтаици
Монтьор на фотоволаични съоръжения и инсталации.
дневни, вечерни и съботно-неделни 0878-203-823

Partners:
SiteGround web hosting
Печат Е-мейл

Счупен, стопен, нагорял щепсел - как и с какъв да го сменим? Ще разгледам разгледам няколко основни вида:

- Обикновен щепсел - може да се използва при уреди работещи на по-ниско напрежение, захранвани чрез адаптер, например лаптоп, телевизор. Не е подходящ за уреди с метален корпус работещи на 220 V защото не позволява зануляване(заземяване) на уреда.

shtepsel3

- Щепсел тип "шуко"(с пластини за зануляване) - подходящ е за не много мощни консуматори, с работно напрежение 220 V, позволяват зануляване на уреда.

shtepsel1shtepsel2

- "Усилен" - подходящ е за по мощни консуматори на 220V, например готварски печки, радиатори, калорифери. Ако обикновения щепсел и контакт на някой уред загрява и се стопява и се налага да го сменяте често, по добре го заменете с този вид.

shtepsel7

- Щепсели за инсталации изградени със защитно заземяване т.н."евробукси", изработени според европейските стандарти отговарят на всички изисквания за безопасност- подходящи са за промишлени нужди. Има монофазни и трифазни.

shtepsel6

- Трифазни щепсели - предназначени за консуматори на трифазен ток с напрежение 380V. Свързват се към четирижилен проводник.

shtepsel5

Смяна на монофазен щепсел(за 220 V). С изключение на първия от горепосочените видове се свързват към трижилен кабел(фаза, нула и жълтозелен за зануляване). Зачистваме краищата на отделните жила от нагар или лак, при многожични кабели усукваме жилото да няма стърчащи жички, които могат да дадат на късо и ги свързваме според схемата дадена от производителя на щепсела. Жълтозеленото жило се свързва към зануляващите пластини  или към жълтия по-дълъг извод на "усиления" щепсел, а от другата страна по правило е свързан към корпуса на уреда.

При трифазния щепсел пластината, която се свързва към нулата също е различна на цвят и големина. При "евробуксите" има отделни пластини за нулата и за заземителния проводник

За други въпроси и допълнителна информация се свържете с  - ДЕЖУРНИЯ ЕЛЕКТРОИНЖЕНЕР.

mw_joomla_logo1

обратно в Начало